Inspirujące spotkanie z Natalią Nikolską

Interesująco, zabawnie, mądrze, a czasem… trochę groźnie – tak właśnie o swoim kraju opowiadała Rosjanka Natalia Nikolska podczas kolejnego spotkania z cyklu „Six O’Clock” organizowanego przez Centrum Edukacji SMART, które odbyło się 28 listopada.

Z wykształcenia reżyser, z zamiłowania wokalistka, współzałożycielka zespołu Breslauer Coctail, znana z prowadzenia w Świdnicy cyklu „Spotkania z kinem rosyjskim”, na co dzień żona proboszcza parafii prawosławnej w Świdnicy i psalmistka w tej parafii, przyjechała do Polski w 1998 roku. – Najtrudniejsze było dla mnie to, że myślałam, że błyskawicznie nauczę się polskiego, bo moje pierwsze wykształcenie to filologia rosyjska, więc jako filolog miałam dobre podstawy. Niestety, okazało się to jednak nie takie łatwe – mówiła Natalia Nikolska. 

Osiem lat temu ks. Piotr Nikolski objął stanowisko proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Świdnicy, która kieruje cerkwią prawosławną. Wraz z żoną i córką zamieszkali przy parafii na ul. Łukasińskiego. – Świdnica to świetne miejsce do życia – mówi z przekonaniem Natalia Nikolska i w żartach dodaje, że nawet nie przeszkadza jej to, że mieszkają na cmentarzu. – Zastanawiałam się na początku, czy w nocy będzie głośno. Chciałam się zaprzyjaźnić z duszyczkami. Ale jest cisza – uśmiecha się nasza rozmówczyni. Uczestnikom spotkania pani Natalia opowiadała także o tym, jakie są różnice i podobieństwa między Polakami a Rosjanami, że istnieje coś takiego, jak „słowiańska dusza”.